Program obozu

Obozy wędrowne to jedna z najbardziej atrakcyjnych krajoznawczo form wypoczynku. Wysiłek i trud uczestników związany z przemieszczaniem się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami, zmianą miejsca noclegu, czy przygotowywaniem posiłku, z jednej strony umożliwiają dotarcie do miejsc niedostępnych dla uczestników tradycyjnych obozów, z drugiej, pozwalają  uczestnikom na pokonywanie własnych słabości, ćwiczenie odpowiedzialności, samodzielności, kształtują hart ducha.

Plan każdego dnia w założeniu jest podobny – poranki i popołudnia spędzimy na wędrówce, wieczory zaś na zaplanowanych wcześniej i przygotowanych przez uczestników zajęciach dotyczących historii, tradycji i kultury związanej z Bieszczadami. W miarę możliwości weźmiemy udział w koncertach i festiwalach, które tradycyjnie w sierpniu odbywają się w Bieszczadach.

Tegoroczny obóz rozpoczniemy w Komańczy, gdzie odwiedzimy odbudowaną cerkiew, klasztor w którym internowany był ks. Wyszyński, następnie szlakiem Wojaka Szwejka, wzdłuż torów niekursującej już w tym terenie bieszczadzkiej kolejki leśnej, niejednokrotnie przekraczając w bród rzeki, mijając pozostałości cerkwi i bojkowskie chaty, dotrzemy do magicznego schroniska na końcu świata – w Nowym Łupkowie, gdzie… nie ma nic - ani bieżącej wody, ani kanalizacji, tym bardziej prądu. Czerpiąc wodę żurawiem, gotując obiad na kuchni z fajerkami, czy korzystając ze sławojki wczujemy się w klimat, w jakim przyszło żyć bieszczadzkim osadnikom.

Następnie wędrując do szczyt Rydyszowej dotrzemy do leśnej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Balnicy na pograniczu polsko-słowackim, gdzie będzie można dostrzec historyczny przebieg powojennej granicy Polski (przed powojennymi korektami granicznymi). Stąd przejedziemy do Cisnej, gdzie podsumujemy dzień w najbardziej popularnym bieszczadzkim barze-restauracji – Siekierezadzie.

Kolejne dni to wędrówki po okolicach Cisnej – wyruszymy na szczyty Jasła oraz Okrąglika, a następnego dnia w doliny – do nieistniejącej już miejscowości Łopienka, by zobaczyć, jak mówią słowa piosenki, miejsca „gdzie umilkły cerkwie i zdziczały sady”.

Kolejne dwa dni spędzone w Wetlinie wykorzystamy na zdobycie pasma Połoniny Wetlińskiej oraz pasma granicznego Rabiej Skały z punktem widokowym na pasma połonin.

Następnie, najtrudniejszego dnia wędrówki, przeprawimy się przez pasmo Dwernika – jednego z najwspanialszych pod względem widokowym,bieszczadzkich szczytów, by następnie dotrzeć do Zatwarnicy, a stamtąd do pozostałości wsi Hulskie spalonej w 1946 roku w ramach akcji bojowych Ukraińskiej Powstańczej Armii. Widok pozostałości wsi skłoni nas do wieczornych rozważań nad tą częścią powojennej historii tych terenów,

Schodząc z pasma Otrytu, po zdobyciu jego najwyższej kulminacji – Trohańca dojdziemy do Lutowisk, gdzie ścieżką historyczną „Trzy Kultury” odwiedzimy największy w Bieszczadach żydowski kirkut, bojkowskie chyże, cerkwisko, a także zabytki sakralne tej miejscowości. Stąd udamy się do Stuposian, skąd kolejnego dnia wyruszymy na wyprawę do umownych źródeł rzeki San, na granicy polsko-ukraińskiej w tzw. „worku bieszczadzkim”. Nasza droga będzie przebiegała wzdłuż zabytkowych, historycznych krzyży ustawionych wzdłuż drogi do nieistniejącej już wsi Beniowa oraz pozostałości wsi Sianki, która po wojnie przedzielona została granicą państwową.

Ostatnie trzy dni obozu spędzimy w bieszczadzkim centrum turystycznym – w Ustrzykach Górnych, skąd wyruszymy na szczyty Wielkiej Rawki, Połoniny Caryńskiej oraz Tarnicy, Halicza i Rozsypańca.

Stąd wyruszymy w drogę powrotną, a przy odrobinie szczęścia, przy braku opóźnień, zdążymy jeszcze zwiedzić podziemia Rzeszowa.

Taki jest plan. Czy uda się nam go zrealizować? Jeżeli pogoda i siły pozwolą – tak, jeżeli nie – będzie do czego wracać w przyszłym roku.

 

Kadra obozu

Kadrę wychowawczą obozu stanowią instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy na co dzień - w trakcie roku harcerskiego - pracują bezpośrednio z dziećmi i młodzieżą. Posiadają niezbędne doświadczenie wychowawcze oraz wszystkie wymagane przepisami prawa (zarówno państwowymi, jak i wewnętrznymi ZHP) uprawnienia do pełnienia funkcji wychowawcy jak i kierownika placówki wypoczynku.

 

Komendant obozu: hm. Maciej Grabowski

Drużynowa: Karolina Strojna

 

Informacje o obozie

OBÓZ WĘDROWNY - BIESZCZADY
»wyprawa do źródeł Sanu«

nr zgłoszenia do KO w Szczecinie ZAC/293/20150612


Hufiec ZHP Szczecin-Pogodno zaprasza osoby w wieku 16+ na wyprawę do źródeł Sanu, podczas której odwiedzimy najciekawsze miejsca polskich Bieszczadów - m.in. cerkiew w Komańczy,łemkowskie chaty w Smolniku, retorty, rezerwat Sine Wiry, opuszczone wsie Hulskie, Beniowa, Łopianki wraz Chrystusem Bieszczadzkim, kirkut w Lutowiskach, oprócz tego niezapomniane szczyty Połoniny Caryńskiej, Wetlińskiej, Halicza,Rozsypańca, Otrytu, Tarnicy, źródła rzeki San. W planach także noclegi w magicznych bieszczadzkich schroniskach - w Łupkowie, na Otrycie, wizyta w Siekierezadzie, przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Leśną, oraz wieczory z gitarą przy ognisku aż do świtu.


Termin: 1-16 sierpnia 2015 r.
- wyjazd 1 sierpnia, godz. 20:17, PKP Szczecin Gł. (podstawienie pociągu godz. 19:49)
- powrót 16 sierpnia, godz. 7:29, PKP Szczecin Gł.

Marszruta: Komańcza - Łupków - Balnica - Cisna - Wetlina - Lutowiska - Stuposiany -Ustrzyki Górne.
Podczas obozu zaplanowane są wędrówki z plecakami.
Udział w obozie wymaga przygotowania kondycyjnego.


Cena: 990 zł; osoby niezrzeszone w ZHP: 1.200 zł
Cena obejmuje wszystkie koszty wyjazdu:
- wyżywienie - 4 posiłki dziennie (śniadanie, obiad, kolacja
lub śniadanie, prowiant, obiadokolacja), podwieczorek;
obiady lub obiadokolacje mogą być przygotowywane przez
uczestników;
- ubezpieczenie,
- przejazdy PKP, PKS, bus,
- bilety wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego,
- opiekę 2 wychowawców.


Ilość miejsc: 16; pierwszeństwo kwalifikacji przysługuje członkom Hufca Szczecin-Pogodno.


W celu rezerwacji miejsca prosimy o wpłatę zadatku w wysokości 200 zł do dnia 31 stycznia 2015 r. na
konto: 80 1050 1559 1000 0023 0189 4560 z dopiskiem: imię, nazwisko - obóz wędrowny składka
zadaniowa.Wpłata pozostałej kwoty do dnia 31 maja 2015 r.