Czym jest Jamboree?

Jamboree to zlot harcerzy z całego świata, który odbywa się raz na cztery lata. Wiek uczestników jest ściśle określony i nie ma od niego odstępstwa. Na Zlot mogą pojechać jedynie skauci w wieku 14-17 lat, więc uczestnikiem Jamboree można zostać jedynie raz w życiu.

W te wakacje osiem osób z 12. Szczecińskiej Drużyny Harcerskiej "SZEREGI" z naszego hufca, a wraz z nimi jedna harcerka z Warszawy mają szansę na przeżycie niesamowitej przygody, jaką jest uczestnictwo 23. Światowym Jamboree. Odbędzie się ono 28/07-08/08/2015 w Kirara-Hama w Japonii. Będzie na nim około 35 tys. harcerzy z całego świata, w tym 350 z Polski. Jesteśmy jedyną drużyną reprezentującą nasze województwo, co za tym idzie naszą Chorągiew Zachodniopomorską. Myślą przewodnią tegorocznego jamboree jest symbol Wa, który oznacza zarówno jedność, harmonię, współpracę, przyjaźń i pokój. Jest to również symbol Japonii i jej kultury.

Program 23. Światowego Jamboree Skautowego w Japonii został podzielony na 7 obszarów:

Peace programme (Program pokoju) – Uczestnicy w ciągu jednodniowej wycieczki zwiedzą Hiroshimę. Harcerze będą mogli lepiej zrozumieć i poznać historię II Wojny Światowej. W roku 2015 będziemy obchodzić 70 rocznicę nalotu bombowego z użyciem broni jądrowej na Hiroszimę i Nagasaki, a także uczestnicy Jamboree będą mieli szansę wzięcia udziału w przygotowanych uroczystościach.

Global development village – Wioska globalnego rozwoju– Jest to program towarzyszący Jamboree 2015. Ma na celu pokazać harcerzom z całego świata problemy i tematy, które dotykają naszej planety. Program ten da możliwość zaangażowania w projekty Organizacji Narodów Zjednoczoncyh czy innych organizacji pozarządowych.

Exploring Nature – Odkrywaj naturę – Całodniowy moduł programu poświęcony lepszemu zrozumieniu otaczającej nas przyrody. Miejsce programowe będzie zlokalizowane w mieście Yamaguchi.

Cross Road of Culture – Skrzyżowanie kultur – Część programu promująca wymianę międzykulturową oraz poszanowania dla innych kultur.

Koniecznie śledźcie nasze przygody:

1) Tutaj na www.wakacjezpogodnem.pl

2) https://www.facebook.com/sosnowaszyszka