Program Obozu 2013

Tajemnica KRYTPOS

 zdjęcie: telegraph.co.uk

W 1990 roku, przed siedzibą CIA w Stanach Zjednoczonych, stanęła rzeźba Jima Sanborna nazwana Krytpos, od greckiego słowa kryptós oznaczającego „ukryty”.  Nazwa idealnie oddaje charakter rzeźby składającej się z czterech tablic, na których umieszczono ciągi liter, ukrywających zakodowane hasło-przesłanie do ludzkości. Mimo podejmowanych przez kryptologów z całego świat prób, do dzisiaj nie udało się odszyfrować zakodowanej przez Jima Sanborna informacji.

W centralnym miejscu naszego obozowiska stanie rzeźba przypominająca monument znajdujący się w USA. Rzeźba, kryjąca w sobie zagadkę, myśl, a może kolejne zadanie? Czy uda się Wam rozszyfrować jej treść?

Aby rozwiązać kryptologiczne zadanie, uczestnicy przez cały obóz (zarówno w dzień, jak i w nocy) będą uczestniczyli w grze, podczas której będą zdobywali podpowiedzi, sugestie oraz inspiracje do odgadnięcia tajemnicy KRYPTOS. Wszystko, co napotkają podczas obozowego życia, może okazać się przydatne do rozwiązania zadania. Każdego wieczoru obozowe drużyny staną do współzawodnictwa. W wyniku tych zmagań najlepsze z nich będą o krok bliżej do rozwiązania zagadki. Pomocne przy rozwiązaniu obozowej tajemnicy okażą się także zwiedzanie okolicznych miejscowości, zabytków i atrakcji turystycznych, w których może uda się Wam odnaleźć ukryte przez nas podpowiedzi? Również wysiłek włożony w zdobywanie okolicznych szczytów górskich, nie pozostanie bez wpływu na szanse do rozwikłania obozowej zagadki.

W uznaniu codziennego trudu włożonego w zmagania obozowe, a także zwiedzanie okolic i zdobywanie górskich szczytów, uczestnicy otrzymają specjalne karty do gry, które być może pomogą w rozwikłaniu tajemnicy, a może… same będą częścią innej układanki, którą trzeba będzie rozwiązać już po powrocie do domu?

Podstawowe założenia programowe

Obóz letni w Jeleśni zostanie zorganizowany w oparciu o tradycyjne elementy harcerskiego obozowania, tj.
• pionierkę obozową - budowanie sprzętów codziennego użytku, 
• elementy harcerskiego życia obozowego - indywidualny podział zadań wzmacniający samodzielność i odpowiedzialność, harcerskie obrzędy i zwyczaje,
• dyscyplinę obozową (apel, służba na obozie, pomoc w kuchni),
• nocne i dzienne warty na terenie obozu.

Podczas obozu, w ramach indywidualnych programów drużyn, uczestnicy:
• dowiedzą się jak rozpalać ogień, poznają różne typy ognisk,
• nauczą się budować schronienie w lesie,
• poznają odstawy orienteeringu - poruszania się z mapą w terenie, przy wsparciu wychowawców zaplanują obozowe wędrówki,
• wezmą udział w grach terenowych, imprezach na orientację, waypointgame,
• wezmą udział w zajęciach linowych i wysokościowych na terenie obozu. 

Dodatkowymi atrakcjami będą niewątpliwie kąpiele w rzece, zajęcia integracyjne, gry strategiczne, obozowe ogniska.