Informacjo o obozie 2013

Zapraszamy wszystkich harcerzy, a także osoby niezrzeszone w ZHP, do przeżycia harcerskiej przygody podczas obozu letniego w Jeleśni w Beskidzie Żywieckim. W tym roku gościć nas będzie baza obozowa Hufca ZHP Rydułtowy, zlokalizowana na skraju wsi Jeleśnia, 10 km od Żywca.

Termin 12 - 28.07.2013 r.

Wyjazd wieczorem 12 lipca ze stacji PKP Szczecin-Główny.
Powrót rano 28 lipca na stację PKP Szczecin-Główny.

Koszt obozu
860 zł - dla harcerzy wpisanych do elektronicznej Ewidencji ZHP oraz posiadających uiszczoną podstawową składkę członkowską (48 zł),
960 zł - dla uczestników niezrzeszonych w ZHP.

Cena obejmuje:
- koszty transportu w obie strony,
- zakwaterowanie,
- cztery posiłki dziennie na terenie bazy (śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja); podczas wędrówek górskich uczestnicy otrzymują wyprowiantowanie, 
- prowiant na drogę powrotną,
- opiekę wykwalifikowanej harcerskiej kadry wychowawczej posiadającej doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą,
- ubezpieczenie,
- uczestnictwo we wszystkich przedsięwzięciach programowych obozu,
- plakietkę obozową,
- nagrody dla zwycięzców rywalizacji obozowej.

W celu rezerwacji miejsca na obozie prosimy o wpłatę zadatku w kwocie 100 zł do dnia 15.04.2013 r.

/UWAGA! Informujemy, iż nie posiadamy już wolnych miejsc na obóz w Jeleśni/

Możliwe jest rozłożenie całości kwoty na dogodne dla Państwa raty, przy czym ostatnia z ich powinna wpłynąć na konto do dnia 01.06.2013 r. Do 15.06.2013 r. prosimy także o przesłanie lub pozostawienie w biurze hufca wypełnionej karty uczestnika (do pobrania na stronie).

Konto: ING Bank Śląski 80 1050 1559 1000 0023 0189 4560
Ważne! W tytule przelewu prosimy wpisać: imię i nazwisko uczestnika - obóz Hufca w Jeleśni.

Zakwaterowanie

Obóz zlokalizowany jest w Harcerskiej Bazie Obozowej Hufca ZHP Rydułtowy w Jeleśni-Grajce w Beskidzie Żywieckim nad rzeką Sopotnią.


(mapa: mapy.google.pl) Pokaż większą mapę

Podobozy rozbijane są na polanach w odległości 20 do 80 m od brzegu rzeki. Po drugiej stronie rzeki znajduję się zbocze góry Grapa. Stanica posiada zaplecze kuchenne, stołówkę, umywalnię, prysznice 8 stanowisk, zaplecze medyczne, świetlice w namiotach, zadaszone miejsce programowe.

Zakwaterowanie odbywa się w namiotach 10-osobowych (typu "10" lub NS), wyposażonych w podesty drewniane, po 6-7 osób w namiocie. Łóżka polowe typu kanadyjka harcerska, każdy uczestnik obozu otrzymuje materac wojskowy oraz dwa koce.

Na jednej z polan znajduje się boisko do siatkówki, możliwa jest również kąpiel w rzece.

Okolica

Gmina Jeleśnia jest ciekawa pod względem folklorystycznym. W centrum stoi Stara Karczma z II połowy XVII wieku a obok niej kościół, wokół którego rosną stare duże będące pomnikami przyrody dęby. Dobra komunikacja umożliwia dotarcie do punktów wyjściowych na piesze wędrówki górskie: Pilsko, Rysianka, Romanka, Babia Góra. W odległości 4 km basen, około 2 km możliwość korzystania z jazdy konnej. W niedalekiej odległości Węgierska Górka, Milówka, przejście graniczne na Słowację.

Odległość PKP: Jeleśnia - 3 km
Odległość PKS: Jeleśnia - Gajka 0,1 km, Jeleśnia - Skrzyżowanie - 1,5 km
Odległość od przejścia granicznego z Słowacją w Korbielowie - 15 km
Przychodnia medyczna - 3km
Szpital -10 km
Posterunek Policji - 3km
Centrum handlowe - 3 km

Na uwagę zasługują także pobliskie szczyty górskie - Pilsko oraz Babia Góra. Pilsko (1557 m n.p.m.) jest jednym z popularniejszych szczytów w Beskidzie Żywieckim. Jest niewątpliwie wspaniałym miejscem widokowym, z szeroką panoramą na Beskidy Zachodnie, Tatry i góry Słowacji.
Panorama Beskidu Żywieckiego z Pilska (zdjęcie: wikipedia.pl)
 
Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, a także drugim pod względem wysokości po Tatrach, jest Babia Góra (Diablak - 1725 m n.p.m.). Pod względem trudności Babia Góra jest szczytem umiarkowanym - trudność w jej zdobyciu wynika bardziej z długiej, trwającej ok 6 godzin w jedną stronę, wędrówki, niż ze skomplikowania szlaku. Ambitni turyści podczas zdobywania szczytu, wybierają drogę przez Perć Akademików, która z uwagi na konieczność wspinania się z użyciem łańcuchów, przypomina szlaki tatrzańskie. Diablak zaliczany jest o Korony Gór Polski. Na szlaku prowadzącym na szczyt znajduje się schronisko PTTK na Markowych Szczawinach, na szczycie zaś tablica pamiątkowa ku czci Jana Pawła II.
 
 
Widok z Diablaka (zdjęcie: kolumber.pl); Harcerze z Hufca Szczecin-Pogodno na Diablaku w 2007 r.
 
Przy opisywaniu najbliższych szczytów, nie można także pominąć masywu Policy, ze szczytem na wysokości 1369 m n.p.m. Szczyt jest co prawda w pełni zalesiony, dlatego nie ma z niego wspaniałych widoków, jakie towarzyszą wejściu na Pilsko, czy Babią Górę, ale uwagę zwraca tym, że znajduje się tam największa w Beskidzie Żywieckim jaskinia - Orlica, o łącznej długości korytarzy 416 m oraz głębokości 21 m. W pobliżu szczytu znajduje się także krzyż upamiętniający katastrofę lotniczą.
 
Masyw Policy (zdjęcie: wikipedia.pl).
 

Co zabrać

Przykładowy wykaz ekwipunku uczestnika obozu harcerskiego znajduje się w zakładce "Do pobrania".

Każdy uczestnik obozu powinien być spakowany jeden w plecak ze stelażem (nie walizkę na kółkach, ani w torbę podróżną). Prosimy nie dawać dzieciom dodatkowych toreb, reklamówek itp. (nie dotyczy prowiantu na drogę), a także dopilnować aby na zewnątrz plecaka nie były doczepiane rzeczy, które nie zmieściły się w środku (buty, śpiwór itp.) – z uwagi na ryzyko ich zgubienia podczas podróży, a także niekomfortowe noszenie takiego plecaka.

Proszę pamiętać, że Państwa dziecko będzie musiało samodzielnie chodzić z plecakiem (co najmniej z pociągu do autokaru i z autokaru na teren bazy). Zamiast dawać dziecku zapas rzeczy na każdy dzień obozu, lepiej kupić mu proszek do prania – na pewno wie lub nauczy się jak z niego korzystać.

Każdy uczestnik obozu musi posiadać obuwie do wędrówek górskich. Prosimy o tym pamiętać - jest to kwestia bezpieczeństwa Państwa dziecka, które bez odpowiedniego obuwia nie będzie mogło uczestniczyć w wędrówkach górskich. Ważne aby but trzymał kostkę. Nie musi to być but markowy - na 1-2 sezony, wystarczy but kupiony w sieciach handlowych. Przestrzegamy przed wędrówkami górskimi w butach typu glany - buty te z uwagi na swoją sztywność oraz konstrukcję - metalowe wkładki, które po kilku godzinach chodzenia ranią stopy, nie nadają się do wędrówek po górach.

Każdy uczestnik musi także posiadać ważną legitymację szkolną - w przypadku jej braku, konieczne będzie pokrycie opłaty uzupełniającej od pełnego biletu PKP. Legitymacje będą zbierane na dworcu przez wychowawców.

Radą na temat pakowania plecaka służą drużynowi-wychowawcy, którzy odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.